27141-2017 - ÄndringSverige-Gävle: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringshus ”Briggen” vid Gävle Strand.
Referensnummer: 17/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Gavlefastigheter har för avsikt att uppföra ett Parkeringshus på Gävle Strand för ca 280 st. bilar åt Gävle Parkeringsservice AB. Detta projekt omfattar att lösa parkeringssituationen för de boende, samt besökande på Gävle Strand Etapp 2.