271461-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Höganäs: Gatsten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storgatan Marktegel
Referensnummer: 19/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44113140 Gatsten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt
Denna upphandling omfattar köp av marktegel.
Storgatan i Höganäs byggs om för att bli mer tillgänglig, trafiksäker och bidra till en levande stadskärna. Målsättningen är att stärka Höganäs som destination där upplevelse för invånare och turister är i fokus. Storgatan skall bli en självklar mötesplats för det lokala livet och för gäster till staden.
Gatan går från att vara en plats prioriterad för transport till att vara en plats där uppehåll och samvaro prioriteras genom att smalna av körytan, lägga gång- och köryta i samma plan och att möblera gaturummet för olika aktiviteter.
Markbeläggning blir marktegel på både gångyta och flera körytor.
Entreprenadarbeten kommer att utföras i tre etapper av tre separat upphandlade entreprenader.
Etapp 1 år 2019-2020, etapp 2 år 2020-2021 och etapp 3 år 2021-2022.
Tillverkning och leverans av marktegel ska anpassas därefter och levereras efter avrop.
Totalt är det beräknat till ca 8 000 kvm som ska beläggas med tegel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44111100 Tegel, 44113100 Gatläggningsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalt är det beräknat till ca 8000 kvm som ska beläggas med tegel.