271467-2017 - ResultatSverige-Umeå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation-Nybyggnation Nya skolan.
Referensnummer: 17084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Generalentreprenör för totalentreprenad.
Entreprenören ska tillsammans med beställaren löpande projektera det arbete entreprenören ska utföra.
Beställaren uppskattar att uppdraget avser ca 350 000 000 SEK (inklusive entreprenörens arvode).
Parternas målsättning är att entreprenaden ska vara slutbesiktigade med godkänt resultat 15.6.2019 och att skolan ska kunna tas i bruk höstterminen 2019.
Objektet är Läroverket 1 och beläget:
Fridhemsvägen 2, SE-903 37 Umeå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen