271489-2016 - ResultatSverige-Lidköping: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Majåkerskolan.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lidköping.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Lidköpings kommun upphandlar på Totalentreprenad nybyggnation av Majåkerskolan F-6.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.