27150-2020 - ResultatSverige-Västerås: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikavtal - Lindesberg
Referensnummer: SVEA 190129
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Svealandstrafiken AB, Beställaren, har på uppdrag från Kollektivtrafikmyndigheterna i Västmanland samt Örebro ansvar för att utföra linjetrafik och viss skoltrafik i Västmanlands och Örebro län. Denna upphandling avser trafikavtal för linje- samt viss skolskjutstrafik i nordöstra Örebro län och som tilldelats Svealandstrafiken AB.
Beskrivning av uppdraget finns i denna text samt i förfrågningsunderlagets tillhörande bilagor samt i avtalsutkastet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen