2. Förfarande
Förfarande
Titel: Support och underhåll av GIS- och karttjänster
Beskrivning: Upphandlingen har genomförts som förhandlat förfarande utan föregående annonsering med hänvisning till LOU 6 kap 14§, det vill säga av tekniska skäl endast en möjlig leverantör. Efterfrågad support, underhåll och vidareutveckling av systemen som kontraktet avser endast levereras av angiven leverantör. Avtal kommer tecknas tidigast 10 dagar från den dagen annonsen publicerats.
Intern identifierare: Dnr 2024-351
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos
Ytterligare klassificering (cpv): 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000