271667-2021 - ResultatSverige-Täby: Mätaravläsning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundtjänst med registerhållning och fakturering av VA-avgifter
Referensnummer: SBN 2020/128-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65500000 Mätaravläsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kundtjänst med registerhållning och fakturering av VA-avgifter.
Uppdraget omfattar:
— Tillhandahållande av kundtjänst för kommunens VA-abonnenter
— Registerhållning och arkivhantering i ett, av anbudsgivaren tillhandahållet, abonnentsystem
— Hantering och registrering av vattenmätaravläsningar
— Fakturering av VA-avgifter
— Uppföljning och prognostisering av intäkter
— Upprättande av plan för vattenmätarbyten
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65500000 Mätaravläsning, 79342300 Kundservice, 79999200 Fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen