27172-2019 - ResultatSverige-Helsingborg: Fasadarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mur & putsarbeten - ramavtal
Referensnummer: 18/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45443000 Fasadarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser planerat underhållsarbeten för utvändigt mur- & putsarbeten,
Innefattande:
— Omfogningar av tegelfasad
— Omputsning av putsfasader
— Betonglagningar, t.ex. renovering av källarhalsar och renovering av balkongplattor
— Tegelbalksbyte
Arbete kan komma att förekomma i hela Helsingborgshems bestånd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262500 Murning och tegelläggning, 45262520 Tegelläggning, 45262521 Murverk av fasadtegel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen