27174-2026 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – NDS E-411 Starkströmmen
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: NDS E-411 Starkströmmen
Beskrivning: Entreprenaden avser anläggande av gata, ledningar och finplanering av gata. Utöver detta ingår även andra typer av arbeten såsom planteringar av träd och buskar samt anläggning av gräsytor. Jord- och bergschakt för VA och dagvatten samt kanalisation för el och fiber, anläggningsarbeten inkl. spont och påldäck för ledning, betongarbeten, stödmur, rörspontsmur, grundläggning för ny nätstation samt dikesanläggning för hantering av dagvatten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232440 Anläggningsarbeten för avloppsledningar, 45232453 Anläggningsarbeten för avloppstrummor, 45233124 Anläggningsarbeten för huvudvägar, 45233125 Anläggningsarbeten för vägkorsningar, 45233127 Anläggningsarbeten för t-korsningar, 45233129 Anläggningsarbeten för fyrvägskors, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233224 Anläggningsarbeten för körbanor med två körfält, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Entreprenaden avser anläggande av gata, ledningar och finplanering av gata. Utöver detta ingår även andra typer av arbeten såsom planteringar av träd och buskar samt anläggning av gräsytor. Jord- och bergschakt för VA och dagvatten samt kanalisation för el och fiber, anläggningsarbeten inkl. spont och påldäck för ledning, betongarbeten, stödmur, rörspontsmur, grundläggning för ny nätstation samt dikesanläggning för hantering av dagvatten. Omsättningskravet på anbudsgivare är 50 Mkr.
Intern identifierare: NDS E-411 Starkströmmen