Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SFI-Utbildning
Referensnummer: Dnr 2021-208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen sker på uppdrag av Kommunstyrelsen i Eda kommun, och syftar till tecknande av avtal med en leverantör som kan bedriva SFI-undervisning, SVA -grund samt studievägledning för vuxna invånare i Eda kommun i en form och omfattning som medger att adekvat bemanning och kompetens finns att tillgå för att säkerställa att Eda kommuns invånare erbjuds vuxenutbildning i omfattning och kvalitet enlighet med Skollagen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen