Kommunen avser att teckna kontrakt för kommunlicens för ArcGIS.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I dagsläget har den personal som använder denna typ av program arbetat upp en stor kunskap och nått utveckling i tillgänglighet för anställda och medborgare som är svår och kostsam att återuppbygga med ett annat alternativ än dagens, det vill säga plattformen ArcGis från Esri AB. Denna plattform har tekniska funktioner och möjligheter för ytterligare utveckling som ingen konkurrent kan leva upp till. Med detta avses specifikt databaser, avancerad GIS-programvara, publika kartlösningar och appar för till exempel inhämtning av data i fält. Att bibehålla dagens plattform innebär också stora ekonomiska fördelar då alla dagens applikationer är framtagna med hjälp av dessa verktyg. På grund av denna interna kompetens och tekniska egenskaper avser kommunen att teckna avtal med S-Group Solutions som tillhandahåller licenser till plattformen ArcGis.