271829-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Masspektrometer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LC-MS/MS Masspektrometer
Referensnummer: K 2023-1542
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38433100 Masspektrometer
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av fyra (4) stycken trippel kvadrupol (QQQ) masspektrometersystem (LC-MS/MS) till Droganalyslaboratoriet, Klinisk farmakologi, Karolinska Universitetslaboratoriet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38433000 Spektrometrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska avser upphandla fyra (4) stycken kompletta fabriksnya trippel kvadrupol (QQQ) masspektrometersystem (LC-MS/MS).
Karolinska avser anskaffa två system som ersättning av två äldre system. Instrumenten ska medge kvantitativ analys vid mycket låga halter i komplexa biologiska matriser. Instrumentet ska användas till ackrediterade droganalyser med högt ställda kvalitetskrav. Vilket kräver hög selektivitet. Beställning av dessa kommer att ske omgående.
Karolinska avser även utöka sin verksamhet med ytterligare två (2) system.