27183-2017 - PlaneringSverige-Johanneshov: Batterier
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Energi, vatten och miljöoptimering, Ramavtal.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31440000 Batterier
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för optimering av fastigheters energi, vatten förbrukning samt miljöförbättrande åtgärder.
Upphandlingen är indelad i olika anbudsområden för varor och montage. Exempel på varor som kan komma att ingå i upphandlingen:
strålsamlare, duschslangar, duschhandtag, förskruvningar, läckagevarnare, termostat för radiatorer, dagvattenfilter, 9V batterier för brandvarnare.
Enhetspriser för montage/utbyte av ovan nämnda varor, samt utbyte av komfortfilter bakom radiator samt spisfläktfilter och/eller dagvattenfilter. Enhetspris för montering av trådlös rumstemperaturgivare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38932000 Fuktighetsmätare, 42131000 Kranar och ventiler, 42912330 Vattenreningsutrustning, 44164300 Rörmaterial, 44164310 Rör och armatur, 44411100 Kranar/tappar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen