271839-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Hushållsapparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaror och hushållsmaskiner
Referensnummer: 19/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39700000 Hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms universitet tillsammans med KTH önskar upphandla och teckna ramavtal avseende vitvaror och hushållsmaskiner. Upphandlande myndighet kommer att teckna avtal med två leverantörer där den vinnande leverantören kommer att vara förstahandsleverantör. För de fall förstahandsleverantören inte klarar att leverera enligt kontrakt eller inte lever upp till särskilda kontraktsvillkor, kommer upphandlande myndighet att använda sig av andrahandsleverantören.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel, 39711200 Matberedare, 39711310 Elektriska kaffebryggare, 39711330 Elektriska brödrostar, 39711350 Våffeljärn, 39713100 Diskmaskiner, 39713430 Dammsugare, 39713510 Ångstrykjärn, 39717100 Fläktar, 39811200 Luftrenare, 42716000 Tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till upphandling
Upphandlande myndighet, Stockholms universitet (SU), inbjuder leverantörer, i fortsättningen kallad Anbudsgivare/Leverantör, att inkomma med anbud avseende avtal för vitvaror och hushållsmaskiner.
SU upphandlar detta i eget namn och som ombud för Kungliga tekniska högskolan (KTH).
Upphandlande myndighet
Stockholms universitet
Omfattning
Denna upphandling avser de angivna lärosätenas samlade behov av vitvaror och hushållsmaskiner. Under 2017 har SU och KTH tillsammans köpt för cirka 700 000 SEK. Uppgiften lämnas enbart som information och innebär således ingen garanti för volym av material eller tjänster.