271899-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Juridiska tjänster – Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelJuridiska tjänster
BeskrivningVästerås stad genomför en upphandling av juridiska tjänster. Upphandlingen kommer att delas in i två delområden: * Löpande affärsjuridik (mindre komplexa rättsfrågor och standardärenden) * Fullservice affärsjuridik (mer komplexa rättsfrågor och större rättsprocesser)
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79100000 Juridiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLöpande affärsjuridik
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119430:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning, 79112000 Juridisk representation, 79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFullservice affärsjuridik
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119430:Lot:2