2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad avseende nyproduktion av Bagartorp Centrum
Beskrivning: Objektet avser att på totalentreprenad projektera och uppföra fullt funktionsduglig och driftsfärdig anläggning avseende nybyggnation av ca 250 lägenheter om 1RoK-5RoK samt fyra kommersiella lokaler i fyra byggnader på fastigheterna Solna Bagartorp 4, 5, 20 och 21 samt del av 3. Byggnaderna består av två lameller á 7 våningar, två punkthus om 9 respektive 17 våningar. Under de tre södra byggnaderna planeras ett gemensamt garage. Omfattningen i detalj framgår av handlingarna angivna i Handlingsförteckning.
Intern identifierare: SI 2024/74
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000