2. Förfarande
Förfarande
Titel: SCADA-system 2024
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Uppsala Vatten och Avfall AB:s (UVA) behov av SCADA-system för styrning och övervakning av UVA:s Dricksvattenverk, Avloppsreningsverk och Biogasanläggning. Upphandlingen omfattar också hårdvara som t.ex. automationssystem, terminaler, PLC:er, sensorer och andra datakällor. Upphandlingen genomförs som en konkurrenspräglad dialog enligt lagen om upphandling inom försörjningssektorerna. (SFS Lag 2016:1146)
Intern identifierare: UVA-2024-00246
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 42961200 SCADA eller motsvarande system
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Digitala fjärravlästa dricksvattenmätare
Mängd: 2 000 arbetade timmar