271936-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: SU FV-2076-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Kommunikationstjänster och är uppdelad i följande delområden;
— Kreativa och konceptuella tjänster
— Informationsproduktion
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92111210 Reklamfilmsproduktion, 92111250 Produktion av informationsfilm, 92111260 Produktion av informationsvideor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund, omfattning och syfte
För att säkerställa att en hög kvalitet hålls i universitetets externa och interna kommunikation söker SU leverantörer av reklambyråtjänster respektive produktionstjänster.
SUs kommunikation omfattar en rad olika aktiviteter och kanaler externt och internt. Våra digitala kanaler har också blivit en allt större del av vår totala kommunikation. Kommunikation sker både centralt för hela universitetet men också lokalt från institutioner, fakulteter, områdeskanslier, institut och centra.
Vi söker nu leverantörer av kommunikationstjänster som kan utveckla, stödja och utbilda en stor och decentraliserad organisation som vår, både på operativ och strategisk nivå. Uppdragen är av varierande karaktär och omfattning och vi värdesätter leverantörer som kan hantera våra varierande behov och erfarenheter av beställningar av kreativa tjänster på ett professionellt och pedagogiskt sätt.
Kreativa och konceptuella tjänster
Informationsproduktion
Uppdrag kommer att avropas då SU har behov och någon viss volym kan inte garanteras. Tidigare har dessa tjänster tillsammans omfattat ca 4 MSEK per år. Respektive tjänst har omfattat ca hälften av den uppskattade summan.
För mer information om denna upphandling se avsnitt 3. Kravspecifikation.