271947-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Desinfektion- och hygienprodukter, tillägg 2017, SLL730.
Referensnummer: 17/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Desinfektion- och hygienprodukter till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har Capio S:t Göran, TioHundra AB samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33631600 Antiseptika och desinfektionsmedel, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen