272029-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Digital larmkedja för ordinärt boende.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kungälv, Tjörn, Lilla Edet.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser en samordnad upphandling med syfte att teckna avtal med en leverantör för digitala trygghetslarm till ordinärt boende inklusive larmmottagning, kommunikation och övriga tillhörande produkter och tjänster.
Kungälvs kommun genomför en samordnad upphandling för Kungälvs kommun, Tjörns kommun och Lilla Edets kommun.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35121700 Larmsystem
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej