27204-2019 - ÄndringSverige-Nyköping: Kollektivtrafik på väg
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstrafik Norra Sörmland
Referensnummer: DU-UPP18-0096
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland bjuder in till upphandling av busstrafik för anbudsområde Norra Sörmland (Eskilstuna kommun) med trafikstart i december 2020. Den trafik som omfattas av upphandlingen är regional landsbygdstrafik och stadstrafik i ovan nämnd kommun med viss trafik i kringliggande kommuner. Anbud ska lämnas på hela anbudsområdet.