27204-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Flygtransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygresor inrikes
Referensnummer: 23.3-2717-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för flygresor inrikes
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av statligt ramavtal för flygresor inrikes.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 880 MSEK exklusive moms. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal. Vidare grundas den uppskattade omsättningen på information som Avropsberättigade inkommit med gällande uppskattat behov. Kammarkollegiet vill understryka att det med anledning av det marknadsläge som pandemin har orsakat finns en viss osäkerhet gällande i vilken omfattning som Avropsberättigade kommer avropa inrikes flygresor under den kommande ramavtalsperioden och att den uppskattade omsättningen därför är särskilt svår att förutse.
Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande.
Flygresor till inrikes destinationer från avreseorter i Sverige får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 1 320 MSEK exklusive moms under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet under resterande del av Ramavtalets löptid.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2023-05-01, om upphandlingen inte blir föremål för överprövning, och löper därefter under en period av högst 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till åtta (8) Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet kan användas för Avrop av nedan angivna upphandlande myndigheter. Dessa benämns Avropsberättigade.
Avropsberättigad genom förordning
Myndigheter under regeringen är berättigade att genomföra Avrop med stöd av förordningen (1998:796) om statlig inköpssamordning. Se det allmänna myndighetsregistret på SCB:s webbplats. Se förordningen (2007:755) om det allmänna myndighetsregistret för information om dessa myndigheter.
Avropsberättigad genom bekräftelse
Myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ enligt 1 kap. 18 § och 22 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), deltar med stöd av att de har lämnat bekräftelse till Kammarkollegiet på att de önskar vara Avropsberättigade. Av bilaga Avropsberättigade framgår vilka upphandlande myndigheter som kan genomföra Avrop utöver de som är Avropsberättigade med stöd av förordningen enligt ovan. Om hela eller delar av Avropsberättigads verksamhet genom omorganisation överförs till annan juridisk person och behovet som omfattas av Ramavtalet helt eller delvis övertas av den andra juridiska personen är även denne Avropsberättigad.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår.
Enstaka ord eller meningar i anbudet kan vara på engelska, danska eller norska. Certifikat, intyg, bevis och jämförliga handlingar kan vara på engelska.
Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget Mercell TendSign, som ägs av Mercell Commerce AB, för hantering av upphandlingsdokumenten och anbud. Anbud kan därför inte lämnas på annat sätt, exempelvis via e-post. Rättelse av fel, förtydligande och komplettering kan dock ske enligt Kammarkollegiets senare instruktioner.
Kammarkollegiet godtar inte parallella anbud. Om en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.
Sista tidpunkt för att lämna anbud är 2023-02-13 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas fattas under första kvartalet 2023.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via Mercell TendSign.
Kammarkollegiet kommer att ingå Ramavtal med vinnande anbudsgivare efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.