272074-2022 - ResultatSverige-Norrköping: Hotellinkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Direktupphandling - tillfälliga bostäder
Referensnummer: 3.2.2-2022-3830
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55110000 Hotellinkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktet avser tillfälliga bostäder för i första hand personer som omfattas av rätt till skydd enligt EU:s så kallade Massflyktsdirektiv. Tjänsten är en heltäckande tjänst som inkluderar, dock inte uteslutande, tillhandahållande av utrustade boenderum, utrymmen för servering av måltider inklusive servering av måltider, måltider, hygienprodukter, hygienutrymmen, tvättutrustning, tvättprodukter, lekutrymmen, utrymmen för socialt umgänge, bevaknings- och säkerhetstjänster, bemanning, arbetsutrymme för Migrationsverkets personal, WiFi m.m. enligt i kontraktet angivna specifikationer. Offererade boendeplatser kan innefatta helpensionslösning och/eller självhushåll.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55100000 Hotelltjänster, 55130000 Andra hotelltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta kontrakt utgör en direktupphandling med stöd av Lagen om offentlig upphandling, LOU, 19a kap. 5 § med hänvisning till synnerlig brådska.