272135-2024 - Frivillig förhandsinsyn
Sverige – Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning – Förhandsinsyn- Restaurering, uppdatering, ned- och uppmontering av befintlig sorteringsanläggning för medier, Gävle kommun
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörhandsinsyn- Restaurering, uppdatering, ned- och uppmontering av befintlig sorteringsanläggning för medier, Gävle kommun
BeskrivningGävle kommun bygger Kulturhuset Agnes där Gävles nya bibliotek ska placeras. Befintligt boksorteringsverk ska därav flyttas och monteras i den nya fastigheten. Gävle kommun avser att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering teckna ett kontrakt gällande restaurering, uppdatering, nedmontering inför flytt, uppmontering efter flytt samt diverse tillbehör till befintlig sorteringsanläggning till medier.
Intern identifierare14692
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 30132300 Sorteringsmaskiner, 30238000 Utrustning för biblioteksautomation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningGävle kommun bygger nytt kulturhus där Gävles nya bibliotek ska placeras. Befintligt boksorteringsverk ska därav flyttas och monteras i den nya fastigheten. Gävle kommun avser att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering teckna ett kontrakt gällande restaurering, nedmontering inför flytt, uppmontering efter flytt samt diverse tillbehör till befintligt boksorteringsverk.
Intern identifierareFörhandsinsyn- Restaurering, uppdatering, ned- och uppmontering av befintlig sorteringsanläggning för medier, Gävle kommun
Huvudklassificering (cpv): 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning