27214-2019 - ÄndringSverige-Uppsala: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster
Referensnummer: UPPH2018-0381
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av bemanningstjänster avseende specialistläkare, specialistsjuksköterskor, allmänsjuksköterskor, röntgensjuksköterskor och barnmorskor till Region Uppsalas samtliga verksamheter. Upphandlingen omfattar fem (5) avtalsområden.
Anbud kan lämnas på ett avtalsområde, flera avtalsområden eller alla avtalsområden.