272180-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Sjöbo: System- och stödtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Support och underhåll av verksamhetssystem Procapita/Lifecare för individ- och familjeomsorgen, Sjöbo kommun.
Referensnummer: 21/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöbo kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support, underhåll samt vidareutveckling av verksamhetssystemet Procapita/Lifecare med tillhörande programprodukter/moduler. Verksamhetssystemets huvudfunktion är att vara systemstöd för Sjöbo kommuns individ- och familjeomsorg och dess socialtjänsthandläggare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253200 Stödtjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sjöbo kommun äger sedan tidigare en i tiden obegränsad nyttjanderättslicens till Procapita/Lifecare. För att systemet ska fungera på ett ändamålsenligt sätt krävs löpande underhåll, support och vidareutveckling och därför behov av att ingå ett nytt avtal. Procapita/Lifecare har integrerats med ett antal av kommunens övriga system. En förutsättning för att systemet ska fungera i kommunen är att det görs kontinuerliga versionsuppgraderingar, förbättringar och felrättningar. Äganderätten till den programvara som Procapita/Lifecare baseras på tillkommer Tieto Sweden AB. Underhåll och support av Procapita/Lifecare kan endast tillhandahållas av Tieto Sweden AB. Då efterfrågade tjänster av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
I samband med annons om förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft under vilken avtal inte kan tecknas.
Avtalsspärren gäller t.o.m. 7.6.202.