Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av logistiklösning Barkarbystaden
Referensnummer: KST 2019/676
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommun har identifierat ett behov av en fungerande logistiklösning för exploateringen av Barkarbystaden. Genomförda utredningar och beräkningar visar att en logistiklösning är nödvändig för att kunna hantera mängden byggtransporter och säkerställa en hållbar exploatering med trygghet och
Trivsel för alla intressenter. Uppdraget innebär att ta ett helhetsansvar för drift av en modern och ändamålsenlig logistiklösning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen