272232-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Malinamottagningar - Psykologenheter för blivande föräldrar och små barn
Referensnummer: HSN 2019-2330
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Malinamottagningar inom sex geografiska områden - psykologenheter för blivande föräldrar och små barn. Uppdraget innebär att ge stödinsatser vid lindrig till måttlig psykisk ohälsa dels till blivande föräldrar där problematiken bedöms kunna bli ett hinder för det kommande föräldraskapet, dels till barn i åldrarna 0 till och med 5 år och deras vårdnadshavare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 210 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 6
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bromma, Ekerö, Hässelby-Vällingby, Kungsholmen, Norrmalm
Delområde 2
Del nr: 2
Danderyd, Lidingö, Täby, Vallentuna, Vaxholm, Östermalm, Österåker
Delområde 3
Del nr: 3
Solna, Rinkeby-Kista, Spånga-Tensta, Sigtuna, Järfälla, Sollentuna, Sundbyberg, Upplands Väsby, Upplands-Bro
Delområde 4
Del nr: 4
Södermalm, Haninge, Nacka, Nynäshamn, Tyresö, Värmdö
Delområde 5
Del nr: 5
Farsta, Skarpnäck, Enskede-Årsta-Vantör, Hägersten-Älvsjö, Skärholmen
Delområde 6
Del nr: 6
Botkyrka, Huddinge, Nykvarn, Salem, Södertälje