272247-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Programvara för finansiell analys och redovisning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beslutstödssystem Budget och Prognos
Referensnummer: 2023/KSUH 0002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun avser att upphandla en total systemlösning för budget- och prognosverktyg inklusive analys. Leveransen ska omfatta en webbaserad systemlösning, implementering, konfiguration, anpassning, utformning av rapporter, licenser, stöd vid införandet, utbildning av systemförvaltare, systemadministratörer och budgetansvariga chefer, support och underhåll.
Antalet användare i systemet är uppskattat till 300 användare uppdelat på olika roller med olika behörigheter, men antalet användare kan komma att ändras.
Avtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare.
Tyresö Bostäder gör i denna upphandling inget fast eller löpande åtagande utan inkluderas endast som beställare för att vid behov, kunna avropa på detta avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212442 Programvaruutvecklingstjänster för finansiella system, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målsättningen med denna upphandling är att ge kommunens chefer, controllers och ekonomer ett gemensamt verktyg för att effektivisera arbetet med ekonomisk analys, budget och prognos. Genom rapporter och ett gemensamt verktyg ska cheferna snabbt och visuellt tydligt kunna få möjlighet till en samlad bild av det som behövs för att leda och styra mot en bättre verksamhet. Systemet förväntas således bidra till en ökad prognossäkerhet i de ekonomiska uppföljningarna som på det sättet ger ökad kvalitet i beslutsunderlagen.
Systemet ska kunna användas av alla budgetansvariga chefer, controllers, ekonomer som arbetar med budget och prognos vilket ställer krav på att systemet är användarvänligt, intuitivt och säkert. Systemet förväntas även minska personberoendet och eliminera behovet av de Excel-filer som i dagsläget används på förvaltningarna.