272252-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hårdvara som tjänst.
Referensnummer: Af 2017/00330048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Hårdvara som tjänst inkl. logistikhantering innebär ett helhetsåtagande för Arbetsförmedlingens IT-utrustning för personligt bruk, för arbetsplatsen och för konferensrum. I tjänsten ingår bland annat:
— anskaffning av Hårdvara från flera tillverkare och med olika plattformar;
— installation, leverans, lagerhållning, Återtag av IT-utrustning;
— certifiera och förbereda Hårdvara inför användning;
— flytt av IT-utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 260 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen