272262-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Godshanteringsutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lasthanteringsutrustning till Norrköpings Hamn AB
Referensnummer: UH-2022-00215
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44423300 Godshanteringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att säkerställa leveranser av lasthanteringsutrustning av hög kvalitet till ett attraktivt marknadspris till vår produktion.
Leverantören kommer efter avtalstecknande att erhålla beställning från hamnen och därefter leverera samt fakturera levererade varor till NHAB.
Fritt levererat Norrköpings Hamn AB vid ordervärde över 80 tkr.
Transportkostnad får alltså ej faktureras separat vid beställningsvolymer över 80 tkr.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44423300 Godshanteringsutrustning, 44423330 Lastpallar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.