272307-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Boknings- och bidragssystem.
Referensnummer: 17/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Bokning av lokaler samt föreningsbidrag.
Inledning:
Jönköpings kommun (beställare) inbjuder anbudsgivare (leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende boknings- och bidragssystem.
Syftet med upphandlingen är att vi vid ingången av 2018 ska ha implementerat ett nytt IT-stöd som förenklar och effektiviserar för såväl handläggare, föreningar, privatpersoner som företag.
Uppskattat värde:
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 2 500 000. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48332000 Programvara för schemaläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings är en av Sveriges 10 största kommuner med ett invånarantal på ca 136 000 och med en befolkningstillväxt på ca 1 000 invånare per år.
Det IT-stöd som idag används för att hantera föreningsbidrag och bokningar av lokaler och anläggningar inom kultur och fritidsområdet är föråldrat och omodernt och behöver bytas ut.
Uthyrningsverksamheten omsätter idag ca 9 000 000 SEK och hanterar ca 110 000 uthyrningstimmar i våra bokningsobjekt som består av 15 sporthallar, 36 gymnastiksalar, 35 fotbollsplaner, 4 isanläggningar, 2 simhallar, lägergård och arrangemang av olika slag.
Vi betalar årligen ut runt 28 miljoner kronor i bidrag till föreningslivet i kommunen och hanterar omkring 750 bidragsansökningar från ca 400 föreningar.
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering kommer att ske genom utvärdering av bästa förhållandet mellan pris och kvalitet.
Avtalstyp:
Beställaren avser att teckna ett kontrakt.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart är 1.1.2018.