Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2022-1186 Lätta transportfordon till Södertälje
Referensnummer: 23/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Södertälje kommun genom Telge Inköp AB kommer att genomföra en upphandling av transportfordon max 3,5 ton. Fordonsparken gällande transportbilar består förnärvarande av ca 150 fordon som nyttjas inom olika verksamheter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34130000 Motorfordon för godstransport, 34136000 Skåpbilar, 34136100 Lätta skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen