272328-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nora: Social omsorg med inkvartering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bostad – särskild service – LSS.
Referensnummer: Ks 2017-373
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning:
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på boendeplacering för leverans till Nora kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och alla de krav som gäller för anbudsgivningen och kontraktsskrivning.
Observera att inga frågor besvaras under vecka 28-30. Vi har tagit hänsyn till semesterperioder och därför lagt sista dag för anbud den 25/9. Vi ser fram emot ert anbud.
Upphandlande myndighet:
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr; Upphandlande myndighet:
212000-2007, Nora kommun.
Nora kommun har det yttersta ansvaret för personer som har sin placering externt. Denna upphandling syftar till att ta hem utplacerade individer till sin hemkommun Nora.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Organisationsnr, Upphandlande myndighet:
Upphandlingens omfattning:
Denna upphandling avser avtal avseende boendeplacering.
Beställaren upphandlar därför bostad med särskild service för ungdomar och vuxna enligt LSS 9 § 9 SOL. Enheten ska vara belägen inom Nora kommuns tätort, anpassad för ändamålet samt besiktigad och godkänd av berörda myndigheter. I dagsläget ser beställaren ett behov av 2-7 boendeplatser inom föreskriven avtalsperiod, insatsbehovet för de enskilda kan variera.
Verksamheten ska vara så organiserad och ha till syfte att den enskilde kan utveckla sina personliga resurser och får stöd att leva ett så självständigt liv som möjligt. Enheten ska bidra till att den enskilde får möjlighet att leva under trygga och individuellt anpassade former. Det ska finnas den personal som krävs för att den enskilde ska få det stöd och den omvårdnad som behövs utifrån dennes behov.
Verksamheten ska grundas på respekt för den enskildes integritet och självbestämmande. Den enskilde ska ha inflytande och medbestämmande över de insatser som ges. Innehållet i stödet ska utformas efter den enskildes förutsättningar och behov enligt upprättad individuell genomförandeplan.
Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.