272333-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Satellitbaserad statusklassificering av Sveriges kustvattenförekomster.
Referensnummer: dnr 2317-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med uppdraget är att statusklassa Sveriges kustvattenförekomster med avseende på biomassa av växtplankton uttryckt som klorofyll a och siktdjup utifrån satellitbaserat underlag. I uppdraget ingår också utveckling av metodik och validering för klassificering av biomassa av växtplankton uttryckt som klorofyll a och siktdjup. En option för att ta fram data för suspenderat material och färgat löst organiskt material från satellitdata kommer även att ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35611600 Havsövervakningsplan, 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71351911 Fotogeologi, 71351920 Oceanografi och hydrologi, 71351922 Fysisk oceanografi, 72316000 Dataanalys, 72319000 Tillhandahållande av data, 72330000 Standardiserings- och klassificeringstjänster för innehåll eller data, 76520000 Tjänster till havs, 77810000 Havsbruk, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90714100 Miljöinformationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen