272346-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektörer för mark, gata och väg
Referensnummer: 22/216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Södra Munksjön Utvecklings AB ska upphandla ett ramavtal avseende konsulttjänster för mark- , gatu- och vägprojektering till våra uppdrag inom Södra Munksjön och Log Point.
Uppdragen inom ramavtalet omfattar utredning, granskning, valitetssäkring, projektering, ta fram ritningar, mängdförteckningar, tekniska beskrivningar, administrativa föreskrifter och övrigt som erfordras för upprättande av kompletta förfrågningsunderlag/bygghandlingar. Eventuellt framtagande av arbetsmiljöplan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Södra Munksjön Utvecklings AB (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Projektörer för mark, gata och väg.
De krav och villkor som gäller för ansökningsfasen framgår av denna inbjudan.
Södra Munksjön Utvecklings AB ska upphandla ett ramavtal avseende konsulttjänster för mark- , gatu- och vägprojektering till våra uppdrag inom Södra Munksjön och Log Point. För mer information om uppdraget se respektive hemsida för SMUAB och LogPoint.
Uppdragen inom ramavtalet omfattar utredning, granskning, kvalitetssäkring, projektering, ta fram ritningar, mängdförteckningar, tekniska beskrivningar, administrativa föreskrifter och övrigt som erfordras för upprättande av kompletta förfrågningsunderlag/bygghandlingar. Eventuellt framtagande av arbetsmiljöplan.
Ramavtalet omfattar uppdrag rörande gator/vägar, parker, naturområden, lekplatser, torg och offentliga platser.
De konsultkategorier som efterfrågas är:
Uppdragsledare/Handläggande projektör
Projektör
Junior projektör
Mättekniker
Landskapsarkitekt
Uppdragen kan genom beställarens avrop omfatta insatser tillsammans med externa intressenter och politiska organisationer.
Uppdragen utförs i normalfallet på plats inom Jönköpings kommun. Anlitade konsulter ska vara beredda på att utföra arbete på plats i Jönköping. Exempelvis kommer inte Leverantören tillåtas att debitera för restid. Leverantören ska, på anmodan av beställaren, kunna delta i avropsgenomgång hos beställaren inför avrop.