Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandvägg som tjänst.
Referensnummer: D.nr: 2017/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48730000 Säkerhetsprogramvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning:
Upphandlingen gäller kommunens behov av brandväggstjänst. Lösningen ska vara utformat som en tjänst i vilken all hantering i form av uppdateringar, underhåll, övervakning och utveckling ingår. Den nya brandväggstjänsten ska ge Vänersborgs kommun en säker, tillförlitlig, flexibel och framtidssäker lösning som kan hantera Vänersborgs kommuns behov av kommunikation med omvärlden under de närmaste åren.
Antalet användare är ca 3 500 anställda samt 4 500 elever.
Upphandlingsförfarande:
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen