272416-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster, Kv. Paradis – MOA kvartersarkitekt, fastighetsområde Centrum – Lund.
Referensnummer: 17/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kvartersarkitekt kv. Paradis.
Inbjudan:
Akademiska Hus AB, 556459-9156, inbjuder Er att inkomma med ansökan om att lämna anbud gällande arkitekt tjänster i rubricerad upphandling
En kvartersarkitekt ska anlitas av Akademiska Hus för den centrala delen av campus Lund som ligger inom kvarter Paradis. Byggnaderna och miljön har höga kulturhistoriska värden och samtidigt ska de fungera dagligen som ett modernt campus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71410000 Stadsplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kvartersarkitekt kv. Paradis
Akademiska Hus AB, 556459-9156, inbjuder Er att inkomma med ansökan om att lämna anbud gällande arkitekt tjänster i rubricerad upphandling i enlighet med detta dokument.
Upphandlingen genomförs som selektivt förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Bevarandevärdet kopplat till nutiden kräver god kunskap om byggnaderna, utbildningsmiljöer samt god gestaltningsförmåga.
Kvartersarkitekten är rådgivare till Akademiska Hus och skall i projektform kunna utföra förvaltnings-, utrednings- och projekteringsuppdrag samt utföra närliggande arbetsuppgifter inom fastighetsområdet.