272431-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultförmedlare
Referensnummer: 22/00142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kraftringen avser att upphandla konsultförmedlare inom diverse verksamhetsområden.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen och Beställaren.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens hel- och delägda dotterbolag. Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 600 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79412000 Finansiella konsulttjänster, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning, 79631000 Personaltjänster och lönehantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen