272485-2018 - ResultatSverige-Örebro: Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk Partnering - Ny- och ombyggnad av flerbostadshus, lokaler och torg - Varberga Centrum, Örebro
Referensnummer: 18/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar dels en nybyggnation av ett punkthus med 30 st. lägenheter ovanpå lokaler i två våningar. Nybyggnationen kommer anslutas till två befintliga byggnader som båda senare kommer att omfattas av ombyggnationen i projektet. En friliggande lokal kommer att rivas som ett delprojekt, torgytan som ansluter till nybyggnationen kommer iordningsställas som ett delprojekt och fritidsgården i Varberga kommer delvis byggas om som ett delprojekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 45213142 Anläggning av plats för torghandel, 45262700 Ombyggnadsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen