2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport och uppstallning av lantbruksdjur och häst
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av transport och uppstallning av djur som omhändertagits enligt djurskyddslagen och tillsynslagen. Upphandlingens delområden är: 1. Transport och uppstallning- Får/get 2. Transport och uppstallning - Gris 3. Transport och uppstallning - Nötkreatur 4. Transport och uppstallning - Hästdjur Länsstyrelsens intention är att omhändertagna djur i första hand ska säljas och i andra hand överlåtas. Om detta inte är möjligt, inom en rimlig tid, ska djuret istället avlivas. Hela processen är prioriterad och ska skötas skyndsamt.
Intern identifierare: D.nr: 280-13793-2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85200000 Veterinärstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000