272677-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhållsplaner
Referensnummer: 19/00222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar att upprätta 30-åriga underhållsplaner för byggnader som förvaltas av Sollentunahem AB, org.nr 559087-2445 samt 10-åriga underhållsplaner för byggnader som förvaltas av Sollentunafastigheter 2 AB (nedan benämnt SF 2) och av Sollentunafastigheter 3 AB, (nedan benämnt SF 3).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70000000 Tjänster avseende fast egendom, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 75123000 Fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen