See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av busstrafik E48 Järfälla/Upplands-Bro
Beskrivning: Uppdraget innefattar att bedriva busstrafik samt ansvara för tjänster (t.ex. informationsförsörjning, fordonsanskaffning, drift- och underhåll av depå, intäktssäkring och kundnära service) kopplade tilltrafikleveransen i aktuellt avtalsområde.
Intern identifierare: TN 2023-0211
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: E48 Järfälla och Upplands Bro
Beskrivning: Upphandling av trafikaffär E48 föreslås avbrytas med hänvisning till brister i annonsen för upphandlingen. I annonsen för upphandlingen publicerad i EUs tidskrift, Tenders Electronic Daily, har värdet på upphandlingen felaktigt angetts till 400 miljoner sek. Korrekt värde är 4 miljarder sek. Då ansökningstiden har löpt ut är det inte möjligt att korrigera detta. Upphandlingen kommer därav att avbrytas för att främja framtida konkurrens. Upphandlingen kommer inom kort att publiceras på nytt.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbud E42
Beskrivning: Anbud E42
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: EXX
Beskrivning: Upphandling av trafikaffär E48 föreslås avbrytas med hänvisning till brister i annonsen för upphandlingen. I annonsen för upphandlingen publicerad i EUs tidskrift, Tenders Electronic Daily, har värdet på upphandlingen felaktigt angetts till 400 miljoner sek. Korrekt värde är4 miljarder sek. Då ansökningstiden har löpt ut är det inte möjligt att korrigera detta. Upphandlingen kommer därav att avbrytas för att främja framtida konkurrens. Upphandlingen kommer inom kort att publiceras på nytt.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: EXX (1)
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: E45