272732-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-lösning för studieadministration
Referensnummer: 2019-9220
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en IT-lösning för studieadministration till Kriminalvårdens vuxenutbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311100 Dokumenthanteringssystem, 48931000 Programvara för utbildning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett studieadministrativt verktyg till Kriminalvårdens vuxenutbildning.
Verktyget ska installeras lokalt hos Kriminalvården i Norrköping.
Huvudsyftet med denna upphandling är att förbättra IT-stödet för studieadministrationen i
Kriminalvårdens vuxenutbildning. Den efterfrågade lösningen innefattar följande fokusområden:
— central administration
— studie- och yrkesvägledning.
Det effektmål som det nya verktyget ska säkerställa för Kriminalvårdens vuxenutbildning är:
— ökad effektivitet avseende administration, styrning och uppföljning (kort sikt)
— säkra likvärdighet, kvalitet, rättssäkerhet och kontinuitet i studier (lång sikt).