272749-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: färsk frukt, grönsaker och potatis - Örebro kommun
Referensnummer: Ks 453/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Örebro kommun inbjuder er att lämna anbud på behovet av färsk frukt, grönsaker & potatis. Under 2017 köptes produkter för 20 miljoner kronor.
Avtalet gäller i 4 år från 9.1.2019. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. Den upphandlande myndigheten äger ensidig rätt att, tidigast efter 1 år, säga upp avtalet med minst 3 månaders varsel.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Upphandlande myndighet är Örebro kommun, org.nr. 21 20 00 - 1967.
Välkommen med ert anbud!
Uppdelning av kontrakt
I denna upphandling delas kontrakten upp på två varugrupper, i enlighet med LOU (4 kap. §13-17). Anbud kan lämnas för en eller båda varugrupperna. Varugrupperna utvärderas separat och en vinnare per grupp antas.
Varugrupp 1 Färsk frukt, grönsaker och tvättad oskalad potatis
Varugrupp 2 Förkokt potatis, rå mospotatis, skalade potatisprodukter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Färsk frukt, grönsaker och potatis