Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal arkitekttjänster
Referensnummer: 2023/321
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Domstolsverket inbjuder till att inkomma med ansökan om deltagande i upphandling av ramavtal för arkitekttjänster. Domstolsverket kommer att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer som möjliggör avrop av arkitekttjänster. Avrop från ramavtalet kommer ske genom särskild fördelningsnyckel och förnyad konkurrens. Omfattningen framgår av ansökningsinbjudan i sin helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen