272828-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Gnesta: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende byggservice
Referensnummer: 2023-004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för byggservice. För fullständiga förutsättningar avseende upphandlingen och det efterföljande åtagandet, se förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44230000 Byggnadssnickerier, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen