272866-2021 - ResultatSverige-Värnamo: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om-, till- och nybyggnation av skolor och idrottshall med strategisk partnering som arbetsform
Referensnummer: UHN.2020.225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun har behov av att bygga en ny idrottshall i centralorten med arbetsnamnet ”Nya Gröndalshallen”. Dessutom behöver det göras om- och tillbyggnationer av Trälleborgsskolan i olika omgångar utifrån ett logistiskt upplägg för att klara av nödvändiga omflyttningar av verksamheten med så lite störningar som möjligt. Politikerna i Värnamo är också eniga om att en ny skola ska planeras och byggas inom de kommande åren. Den totala projektkostnaden för allt detta uppskattas sammanlagt till cirka SEK 400-500 MSEK. I de olika projekten kan även inslag av infrastruktur i området ingå i form av gator, GC-vägar och ledningsförläggning. Värnamo ser stora synergier av att genomföra dessa entreprenader uppdelade på flera huvuddelar i en och samma upphandling och kommer därför att genomföra arbetet med så kallad strategisk partnering där entreprenadformen totalentreprenad (ABT) utgör grunden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strategisk partnering med tre huvuddelar
— Gröndalshallen
— Trälleborgsskolan
— "Nya skolan"