272882-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TE i samverkan Kv Vandraren
Referensnummer: FV 2022-000046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Kv Vandraren 9, Rissneleden 17-95 i Hallonbergen med totalt 505 lägenheter. Fastigheterna byggdes i början av 70-talet och vi ser nu att dessa är i behov av en modernisering. Produktion är tänkt att utföras i etapper och planeras så att hyresgästerna behöver evakueras så kort tid som möjligt.
Beställarens avsikt är att genomföra Projektet i samverkan och uppdelat i två faser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen