Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Fastighetsbolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Delbanco – projektpartnering
Referensnummer: 22/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni är härmed inbjudna att lämna ansökningar till att delta i Mölndalsbostäders upphandling gällande partneringentreprenad av nybyggnation Delbanco.
Projektet avser en förtätning vid våra befintliga fastigheter på Lövgatan och Delbancogatan i Mölndal som i dagsläget består av 87 lägenheter. Förtätningen innebär nyproduktion av två flerbostadshus med totalt 66 lägenheter. Fastigheten kommer även innefatta ett LSS-boende med nio lägenheter samt två nya miljöhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen